ابتکار سیاست خارجی : پوششی فاخر برای مداخلات واشنگتن در امور داخلی کشورهای دیگر
يکشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۱۴
کد مطلب: 3052
 
بعد از تشکیل سازمان ها و نهاد ها و جمعیت های مختلفی در آمریکا که نهان و آشکار از اسرائیل و سیاست های آن حمایت میکردند سرانجام برخی نئو محافظه کاران و راست گرایان افراطی در واشنگتن به این نتیجه رسیدند که تمرکز تنها روی واژه اسرائیل ممکن است در برخی کشورها حساسیتهایی را ایجاد کند ، بنابراین بهتر است سازمانی غیر انتفاعی و معاف از مالیات در آمریکا تشکیل گردد و سیاست رسمی خود را بر پایه دفاع آشکار از اسرائیل قرار ندهد بلکه در قالب ترویج دموکراسی و حمایت از گروه های ناراضی در کشورهای مختلف خاورمیانه ، همان خط حمایت از رژیم صهیونیستی اما به طریق دیگری را دنبال کند.
ابتکار سیاست خارجی : پوششی فاخر برای مداخلات واشنگتن در امور داخلی کشورهای دیگر
 
 
سیاست ما_ابتکار سیاست خارجی Foreign Policy Initiative  FPI در اوایل سال ۲۰۰۹ برای تعقیب اهداف زیر با شرکت نئو محافظه کاران کار کشته تشکیل گردید. 
مدیر اجرائی آن Jamie Fly و در هیئت مدیره آن Eric Edelmanو Robert Kagan وWilliam KristolوDan Senor. عضویت دارند که از نئو محافظه کاران شناخته شده در آمریکا می باشند .

در وبسایت رسمی خود http://www.foreignpolicyi.org اهدافشان را اینگونه معرفی میکنند :

الف : سیاست خارجی فعال ایالات متحده در حمایت از متحدان دموکراتیک خود و حقوق بشر در سراسر جهان

ب : تقویت قدرت نظامی آمریکا به نحوی که بتواند به چالشهای گوناگون بین المللی در قرن بیست و یک پاسخ دهد.

ج : تقویت قابلیت و توانائی های اقتصادی آمریکا در رقابت های بین المللی

به عنوان نمونه ای از فعالیتهای این نهاد به ظاهر بی طرف و غیر صهیونیستی می توان به نشست یک روزه ای که در ۱۷ فروردین سال ۱۳۸۹ برابر با ششم آوریل ۲۰۱۰ در واشنگتن در خصوص بررسی راه های براندازی حکومت ایران برگزار کرد اشاره شود. تم اصلی این جلسه بررسی و ارزیابی وضعیت مخالفان در داخل ایران( به گفته خودشان جنبش سبز) و الیوت آبرامز ( از صهیونیست های شناخته شده و مورد اعتماد واشنگتن و تل آویو ) به عنوان کارشناس و سخنران اصلی اعلام شده بود.برای شناخت بهتر این نهاد به ظاهر لیبرال و در باطن صهیونیستی و طرفدار منافع اسرائیل در آمریکا می توان به طور خلاصه رزومه و یا کارنامه کاری مدیر اجرائی و هیئت مدیره آن را بررسی کرد.

Jamie Fly مدیر اجرائی این نهاد مدتها در دولت بوش و شورای امنیت ملی آمریکا حضور داشته و در خصوص روند غنی سازی اورانیوم در کشورهای مختلف از جمله ایران و به ویژه وضعیت فنی تجهیزات نیروگاه بوشهر و همچنین پیشرفتهای موشکی سوریه را قبل از تحولات اخیر رصد کرده و به مقامات کاخ سفید گزارش میداد.

Eric Edelman از صهیونیستهای آمریکا و از کارمندان قدیم وزارت دفاع و عضو هیئت مدیره ابتکار سیاست خارجی و از طرفداران دو آتشه اسرائیل

Robert Kagan فرزند دونالد کاگان از یهودیان مهاجر روس به آمریکا. دارای سابقه نویسندگی و تبلیغات سیاسی . در حال حاضر عضو هیئت مدیره ابتکار سیاست خارجی

William Kristol در خانواده ای یهودی در نیویورک به دنیا آمده . از نئو محافظه کاران معروف و بنیانگذار نشریه Weekly Standard است که در آنجا به عنوان سردبیر و نویسنده تفاسیر سیاسی قلم زنی میکند. عضو هیئت مدیره ابتکار سیاست خارجی از بدو تاسیس آن است.

Dan Senor تحصیلات خود را در دانشگاه اورشلیم اسرائیل و هاروارد آمریکا به پایان رسانیده است . از یهودیان آمریکائی است که حمله به عراق و افغانستان را تشویق میکرد. در نیروهای مهاجم آمریکا به عراق خدمت کرده است. با خانم Campbell Brownکه از کارکنان فعال شبکه نئو محافظه کاری فاکس نیوز است ازدواج کرده است. عضو هیئت مدیره ابتکار سیاست خارجی است.

برای درک صحیح اهداف نهاد ابتکار سیاست خارجی به گوشه هایی از آنها که در سایت رسمی نهاد آمده است اشاره می شود :

۱- ویلیام کریستول و جیمی فلای در مقاله ای استدلال میکنند که دولت آمریکا باید با استفاده از اختیارات قانونی Authorization for Use of Military Force ( AUMF) که در ۱۴ اکتبر سال ۲۰۰۱ تنها سه روز بعد از حملات ۱۱ سپتامبر به تصویب کنگره آمریکا رسید و به رئیس جمهور اختیارات وسیعی در خصوص جنگ علیه تروریسم داده ،بدون جلب حمایت مجدد کنگره به تاسیسات هسته ای صلح آمیز ایران حمله کند.

۲- ابتکار سیاست خارجی طی مقاله ای خواستار تحقیق در باره سرکوبی ناراضیان سیاسی در روسیه شده است. لازم به ذکر است که هر قدر همکاری های روسیه و سایر کشورهای جهان بیشتر شود ، ابتکار سیاست خارجی این اقدامات را مخالفت با منافع ملی آمریکا دانسته و آن را تقبیح میکنند.

۳- جیمی فلای و گاری اشمیت از American Enterprise Institute for Public Policy Research در مقاله ای خواستار آن شده اند که جنگ در افغانستان بر خلاف تصور باراک اوباما خیلی مانده به اتمام برسد و خروج نیروهای آمریکائی از این کشور اقدامی شتاب زده می باشد.

۴- جیمی فلای از ابتکار سیاست خارجی و Matthew Kroenig از شورای روابط خارجی طی مقاله مشترکی خواستار تعیین جدول زمانی از سوی باراک اوباما برای شروع عملیات نظامی علیه ایران شدند.

۵- جیمی فلای طی مقاله ای با عنوان " هر قدر بیشتر سرمان را توی برف فرو ببریم بیشتر ضرر خواهیم کرد" خواستار شدت عمل مقامات واشنگتن در قبال رویدادهای خاورمیانه شد.

۶- ابتکار سیاست خارجی با انتشار بولتن ویژه ای خواستار ارزیابی مجدد روابط روسیه و آمریکا هم زمان با بازگشت ولادیمیر پوتین به مسند ریاست جمهوری شد.

۷- روبرت زاراتی Robert Zarate و جیمی فلای طی نشستی در واشنگتن در خصوص بررسی سیاستهای آمریکا در قبال سوریه این گونه نتیجه گیری کردند که ادامه این روند تهران و دمشق را در تعقیب سیاستهای فعلی خود جسورتر خواهد کرد.

۸- اگر آمریکا جنگ را در افغانستان ببازد دلایل آن را باید در واشنگتن جستجو کرد نه در میادین جنگ. منظور نویسنده مقاله این است که سیاستمداران فعلی آمریکا درک درستی از جنگ افغانستان ندارند و باید ادامه اش بدهند.

۹- اتحاد رهبری آمریکا و انگلیس در خصوص سوریه نیز لازم است. یعنی به زعم نویسنده مقاله آمریکا و انگلیس تهاجم موفقی را در افغانستان و عراق رهبری کردند و باید آن تجربیات را به سوریه هم تسری بدهند.

۱۰- جیمی فلای و Xi Jinping در مقاله مشترکی تاکید کرده اند که ایجاد رابطه Relationship Building در فرهنگ آمریکائی معنای دیگری برای دخالت Engagment است به عبارت دیگر ایجاد هر گونه رابطه با طرف های درگیر در هر نقطه جهان راهی است برای دخالت آمریکا در آن نقطه.

Spencer Ackerman از روزنامه نگاران مقیم واشنگتن در مورد ابتکار سیاست خارجی می گوید که این نهاد مجمعی است از کسانی که در اوایل قرن بیست و یکم در پست های تصمیم گیری در وزارت خانه های دفاع و خارجه آمریکا بودند و با سوء مدیریت های خود آمریکا را درگیر دو جنگ فرسایشی در افغانستان و عراق کردند. حالا با ایجااد نهادی غیر انتفاعی ( منظور همین ابتکار سیاست خارجی است) سعی دارند به دولت باراک اوباما یاد بدهند که چگونه این مشکلات را با استفاده از همان شیوه های قدیمی و شکست خورده حل کنند. ابتکار سیاست خارجی آمریکا فرق زیادی با سایر نهادهای طرفدار اسرائیل در واشنگتن ندارد. همه اینها اهداف واحدی را با ابزارهای گوناگون دنبال میکنند و آن ادامه و تعمیق حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی است.
Share/Save/Bookmark